![]() |
![]() |
Projekt „Czas na zmiany - aktywna integracja naszym wspólnym celem” 2010
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią w 2010 roku będzie kontynuował realizację projektu systemowego pt. „Czas na zmiany - aktywna integracja naszym wspólnym celem” w ramach Priorytetu VII. Promocja integracji społecznej, Działania 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałania 7.1.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Celem głównym będzie przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu w rodzinach korzystających z pomocy społecznej z terenu miasta i gminy Nakło nad Notecią poprzez zespół działań motywacyjno- aktywizujących realizowanych w okresie od stycznia do grudnia 2010 roku. Cel ten zostanie osiągnięty przy pomocy instrumentów aktywnej integracji, działań środowiskowych stosowanych w połączeniu z kontraktem socjalnym i programem aktywności lokalnej(PAL), co z kolei ma wyeliminować przeszkody napotkane przez te osoby przy włączeniu się do społeczeństwa. Zmierzając do przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu wzmocnimy wewnętrzny potencjał życiowy uczestników projektu, włączymy ich do życia społeczności lokalnej a przez to ułatwimy ich powrót na rynek pracy. Dotychczasowa ocena skuteczności działań wskazuje na potrzebę zintegrowanych działań mających na celu przywracanie do pełnienia ról społecznych, przywracania na rynek pracy a w konsekwencji przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu. Problemy, które powodują wykluczenie społeczne to: ubóstwo, bezrobocie, bezradność w sprawach opiekuńczo- wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego.
Uczestnikami projektu będą osoby, które spełniają następujące przesłanki:
- w wieku aktywności zawodowej
- bezrobotne i /lub nieaktywne zawodowe i/lub zatrudnione
- zagrożone wykluczeniem społecznym z powodu bezradności w sprawach opiekuńczo- wychowawczych i w prowadzeniu gospodarstwa domowego
- korzystające ze świadczeń pomocy społecznej
Dla przyszłych beneficjentów zastosowane zostaną następujące działania:
1.Uczestnictwo w KIS (kierowanie poprzez kontrakty socjalne) - 36 osób.
2. Przeprowadzenie Konferencji Grupy Rodzinnej (podpisanie z 14 rodzinami kontraktów socjalnych).
3. Realizacja Programu Aktywności Lokalnej dla wsi Chrząstowo (skierowanie do KIS 10 osób poprzez kontrakty socjalne).
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Kierownik jednostki zostaje koordynatorem projektu, w realizację zadań zaangażowano dwóch pracowników socjalnych. Za obsługę techniczną i logistyczna zajęć odpowiedzialny będzie lider klubu integracji społecznej.